ОСНОВНИ ЯСТИЯ
ЯСТИЯ С АГНЕШКО И ОВНЕШКО МЕСО /041-065/
ЯСТИЯ С ТЕЛЕШКО И СВИНСКО МЕСО /066-080/
ЯСТИЯ С ПИЛЕШКО И С МЕСО ОТ ДИВЕЧ /081-090/
БЕЗМЕСНИ ЯСТИЯ /091-120/
ЯСТИЯ С АГНЕШКО И ОВНЕШКО МЕСО /041-065/
041. Сърми /толма/ с лозови листа
Продукти: 100 г овнешко, 80 г лозови листа, 5 г ориз, 20 г кромид лук, 50 г кисело мляко, 2 г чесън или 1 г канела и 10 г захар; сол, пипер, урц, мента, кориандър, реан, сусамбар на вкус.
Овнешкото месо се смила. Към него се добавят полусварен ориз, ситно нарязан лук, кориандър, мента, реан, урц, сусамбар, сол, пипер, след което каймата се обърква добре. Пресни лозови листа се слагат в кипяща вода за 2-3 мин. /не се варят/. Вземат се 1-2 лозови листа, върху тях се слага кайма, която се покрива от тях във вид на плик. На дъното на тенджера се слагат начупени кости и лозови листа. Над тях на редове се слагат сърмите, налива се малко бульон или вода и плътно се покриват с обърната надолу чиния. Тенджерата се затваря с капак и се вари на слаб огън. Сърмите се поднасят полети със сок, получен от задушаването им. Кисело мляко със стрит чесън или със захар и канела се поднасят отделно.
042. Сърми /толма/ от прясно зеле
Продукти: 100 г овнешко, 150 г зеле, 5 г ориз, 20 г кромид лук, 15 г доматено пюре, 10 г топено краве масло, 25 г дюля, 15 г сушени зарзали; сол, пипер, кориандър, реан, сусамбар, урц на вкус.
Каймата се приготвя както при сърмите с лозови листа. Кочана на зелето се изрязва, а другата част се слага в подсолена кипяща вода и се вари 10-12 мин. Полусварените зелеви листа се изчистват от твърдите краища. Слага се кайма в листото и се завива. В тенджерата се слагат начупени кости и зелеви листа. Над тях се нареждат сърмите, като между тях се слагат сушени зарзали, дюли или ябълки - нарязани на парченца и лук нарязан на кръгчета. Добавя се запърженото доматено пюре, залива се с горещия бульон или гореща вода и се притиска с обърната надолу чиния. Тенджерата се затваря и се вари на слаб огън. Сърмите се поднасят полети със сок от варенето, като до тях се слагат сушени сливи и дюли.
043. Сърми /толма/ "по-ечмиадзински"
Продукти: 100 г овнешко, 70 г патладжан, 70 г домати, 50 г чушки, 4 г ориз, 20 г кромид лук, 10 г топено краве масло; сол, пипер, урц, реан, кориандър, сусамбар, тархун на вкус.
Каймата се приготвя както при сърмите с лозови листа. От костите се сварява бульон и се прецежда. Патладжана се измива със студена вода, отделя се опашката и се разрязва по дължина. С нож или лъжица се изчиства от семената. Доматите се измиват, отрязва се горната част във вид на кръгче, изчиства се от семената. Чушките се почистват от опашките и семената. Зеленчуците се напълват с кайма и се нареждат на редове в тенджерата в последователност: патладжана, чушките и доматите. Между тях се слага ситно нарязан лук, налива се малко от бульона и се покрива с обърната чиния. С кайма може да се напълнат ябълки и дюли. Тенджерата се затваря и се вари на слаб огън. Сърмите се подават полети със сок, получен от задушаването.
044. "Араратски" кололик
Продукти: 150 г овнешко, 15 г топено краве масло, 5 г брашно, 2,5 г кромид лук. За подливка: 100 г бульон, 5 г брашно, 15 г доматено пюре, 10 г топено краве масло, 10 г кромид лук; оцет, сол, пипер, магданоз на вкус.
Овнешкото с лука се смилат два пъти. Към каймата се добавя сол, пипер и се обърква. Правят се малки топченца, свалват се в брашно и се запържват в масло. От костите се сварява бульон и се прецежда. Брашното се запича, разрежда се с бульона, добавя се запържения лук, доматено пюре, сол, пипер, оцет, довежда се до кипене. Кололик се подава с подливка, поръсен с магданоз.
045. Запечени кюфтенца
Продукти: 150 г овнешко, 20 г кромид лук, 20 г топено краве масло, 1 яйце; сол, пипер, магданоз на вкус.
Каймата се приготвя както при "Араратски" кололик. Правят се плоски кръгли кюфтенца, запържват се от двете страни в масло, след това се заливат с разбито яйце и се слагат във фурната за 5 мин.. Поднасят, посипани с магданоз.
046. Кюфтета от овнешко с чесън /схторац/
Продукти: 150 г овнешко, 20 г картофи, 1/4 яйца, 4 г чесън, 20 г топено краве масло, 6 г брашно, 100 г доматена подливка; сол, червен и черен пипер на вкус.
Месото се смила, добавя се суров смлян картоф, стрит чесън, сол, черен и червен пипер, обърква се и втори път си смила. Каймата се обърква с разбитите яйца, разделя се на части, оформя се кюфтето, обвалва се в брашно и се пържи в масло. Поднасят се с доматена подливка, приготвена както в рецептата "Араратски" кололик.
047. Овнешко с хайвер от патладжан
Продукти: 100 г овнешко, 100 г хайвер от патладжан, 20 г топено краве масло, 25 г кромид лук, 50 г доматена подливка, 25 г швейцарско сирене /кашкавал/; сол, пипер, магданоз на вкус.
Месото се смила, добавя се сол, пипер, обърква се и пържи в масло. Добавя се ситно нарязан и запържен лук. Хайвера от патладжан и доматена подливка се приготвят отделно. В тиган смазан с масло се слага слой хайвер, слой запържено месо с лук, слой хайвер, залива се с доматена подливка, посипва се с настърган кашкавал и се слага във фурната за 15-20 мин.. Ястието се поднася с посипан магданоз.
048. Борани "лорийско"
Продукти: 150 г овнешко, 25 г кромид лук, 20 г топено краве масло, 200 г различна зеленина, 100 г домати; сол, пипер на вкус.
Овнешкото месо /гърди/ се реже на неголеми парчета, слага се в тенджера с нагорещено масло и се запържва. Добавя се ситно нарязан запържен лук, ситно нарязана зеленина, нарязани на половинки домати, сол, пипер и месото се задушава в плътно затворен съд.
049. Овнешко с лук
Продукти: 150 г овнешко, 20 г топено краве масло, 125 г кромид лук, 15 г доматено пюре, 3 г брашно, 50 г мариновани краставици; сол, пипер, магданоз на вкус.
Месестата част от овнешкото се нарязва на кубчета, запържва се в масло и се смесва със ситно нарязан и запържен лук, доматено пюре, сол, пипер. В съда с месото се налива малко бульон сварен от костите, задушава се и се вари на слаб огън. 10-15 мин. преди месото да се свари, се добавя запечено брашно, разредено с бульон. Ястието се поднася, посипано с магданоз. Отделно се поднасят маринованите краставици.
50. Печено с лук
Продукти: 150 г овнешко, 150 г кромид лук, 50 г курдючна мас; сол, пипер, зеленина на вкус.
Мазно овнешко се обезкостява и нарязва на парчета с тегло 30 г, курдючна мас - 40 г. Нарязаното месо се поръсва със сол, пипер, слага се в тенджера, добавя се малко гореща вода /20 г на порция/ и се пържи до зачервяване на месото, а курдючна мас се разтопява, след това се добавят изчистени малки с големина на орех глави лук, посипва се със сол, пипер, тенджерата се затваря и се вари до пълна готовност. Ястието се подава посипано със зеленина.
051. Ариса
Продукти: 150 г овнешко, 70 г пшенично зърно, 50 г топено краве масло, 25 г кромид лук; сол, зеленина на вкус.
Мазно овнешко се нарязва на парчета с тегло 100-150 г, слага се в глинен съд, залива се с вода, съда плътно се закрива и се поставя в тонир /или във фурната/ с полуогаснали въглени. Когато месото се свари, съдът се изважда от тонира, месото се обезкостява и отново се слага в съда с бульона, добавя се предварително накиснатото зърно, залива се с подгрято масло, посолява се, разбърква се, плътно се закрива съда и се пуска в тонира. По време на варенето ариса се изважда и се разбърква. Готовата ариса се слага в чинии, полива се с подгрято масло и запържен лук и се подава посипана със зеленина.
052. Агнешка плешка с домати
Продукти: 150 г агнешко, 30 г вода, 10 г масло, 100 г домати, сол на вкус.
Агнешка плешка се измива и без да се реже, се посолява и пържи в тиган намазан с масло, полива се с вода, затваря се с капак и се слага във фурната до готовност. В друга тенджера се запържват в масло измити и изчистени от люспи и семена домати, поливат се със сок от задушеното месо и като се разбърква, се довежда до пюреобразна маса. Агнешката плешка се полива и затопля. Реже се на порции и се поднася, полета със сок.
053. Пълнена плешка /грпаник/
Продукти: 1 плешка /750 г/, 175 г ориз, 50 г топено краве масло, 1 бъбрек, бъбреци с дроб, или само дроб /150 г/, 30 г бадеми, 20 г стафиди, 40 г копър; сол, пипер, хел на вкус.
Костта от плешката се отделя, без да се реже месестата част. Месото се измива, посипва се със сол, пипер, слага се в тава, налива се 175-200 г студена вода, слага се във фурната, като се държи там до почервеняване от двете страни. Овнешките бъбреци се очистват от мазнината и ципата, слагат се в гореща вода и кипят 3-5 мин., нарязват се ситно заедно с дроба и се запържват в тиган с топено краве масло. В същото масло се запържва ориз, добавят се изчистени бадеми, смлян хел, сок от запържването на месото, измити стафиди, запържени бъбреци с дроб и добре се разбърква, тавата се закрива с капак и се вари на силен, а след това на слаб огън до готовност. Изпържената плешка се разрязва така, че се образува вдлъбнатина, която се пълни с готовата кайма, зашива се, пробожда се с игла на няколко места и отново се слага във фурната за 15-20 мин. до опичането на месото. Ястието се подава с гарнир от ориз, посипан с копър.
054. Пастинер с бял боб
Продукти: 150 г овнешко, 50 г бял боб, 25 г кромид лук, 20 г топено краве масло, 60 г домати; сол, пипер, магданоз на вкус.
Изчистен бял боб се залива със студена вода, вари се до омекване, след което боба се отделя от отвара. Ситно нарязано на кубчета овнешко месо запържва се в масло, залива се с водата от боба, така че да покрива месото, затваря се с капак и се задушава. За 20-25 мин. до сваряването на месото се добавя ситно нарязан и запържен лук, боба, половинки домати и се слага във фурната до готовност. Поднася се посипан с магданоз.
055. Тапака "по-арцахски"
Продукти: 150 г овнешко, 50 г кромид лук, 100 г картофи, 20 г топено краве масло, 100 г домати, 50 г патладжан, 35 г чушки; сол, пипер, копър на вкус.
Овнешки гърди се режат на малки парчета, посоляват се и запържват в тиган с нагорещено масло. Отделно се запържва лук, нарязан на кръгчета, патладжан - на кръгчета, домати - на половинки, картофи - на резанчета и цели чушки. Ястието се подава с гарнир от запържените зеленчуци, посипано с копър.
056. Шишкебап /казани/
Продукти: 200 г овнешко, 75 г кромид лук, 25 г сок от нар, 80 г зрънца от нар; сол, пипер, магданоз на вкус.
Гърди от мазно овнешко се нарязват на парчета с тегло 40-50 г, слагат се в тиган с горещо масло, посипва се със сол, пипер и се пържи. Към готовото месо се добавя нарязан на кръгчета лук и се пържи още 5 мин.. Налива се сок от нар, разбърква се и се снема от огъня. Шишкебапа се поднася, посипан със зрънца от нар и магданоз.
057. Шишкебап "по-карски"
Продукти: 200 г овнешко, 50 г курдючна сланина, 10 г оцет или лимонена киселина, 3 г коняк, 60 г кромид лук; копър, кориандър, магданоз, черен пипер на вкус.
Месестата част от гърба се нарязва на парчета, като се отделят сухожилията. Парчетата месо трябва да са с тегло 180-200 г, в кръгла форма, плоски, с надрези. Курдючната сланина се нарязва по същия начин. Месото и сланината се слагат в глинен или порцеланов съд, посипва се със сол, черен пипер, карамфил, смлян лук, добавя се оцет или лимонена киселина, коняк, ароматична зеленина и се оставя на хладно място за 6-7 часа за да се маринова. Маринованите парчета овнешко се нанизват на шиш, редувайки ги със сланина. Повърхността на нанизаните парчета месо се изравнява с нож. Пече се над жар. По време на печенето се режат тънки парченца /1-1,5 см/ от изпеченото месо и сланината. Шишкебапа се поднася посипан с лук, копър, кориандър и магданоз.
058. Шишкебап от овнешко
Продукти: 200 г овнешко, 50 г кромид лук, 20 г лимон; сол, пипер, магданоз, праз на вкус.
Овнешки гърди, бъбреците или месото от задните крака се нарязва на парчета с тегло 40-50 г, слага се в съд, посипва се със сол, пипер, нарязан лук, разбърква се добре и се слага на хладно място за 3-4 часа за да се маринова. Маринованите парчета месо се нанизват на шиш и се пекат над жар, като периодически се върти шиша. Шишкебапа се поднася с нарязан на кръгчета лук, украсен с магданоз и праз. Лимона се поднася отделно.
059. Шишкебап летен
Продукти: 200 г овнешко, 50 г кромид лук, 50 г патладжан, 10 г курдючна сланина, 80 г домати, 25 г чушки; сол, пипер, праз на вкус.
Месото се подготвя както в рецептата "Шишкебап от овнешко". Патладжаните се измиват, разрязват се на дължина, като в средата се слага парче курдючна сланина. Доматите и чушките се измиват и се изсушават с кърпа. Подготвеното месо и зеленчуците се нанизват едно след друго на шиш и се пече над жар, като шиша периодически се върти. Шишкебапа се поднася, посипан с накълцан лук.
060. Хорову "по-октемберянски"
Продукти: Шилешки труп, ориз, домати, чушки, зелен лук.
Трупа се измива добре, натърква се от всички страни със сол и се оставя за 20 мин.. На врата, от към гърба се прави разрез до костите и с помощта на нераждаема жица да се завържат предните крака с врата така, че при печене врата да не се деформира и мазнината, която изтича да може да се събира в съд. Трупа се намазва отвън с курдючна мазнина, посолява се, а отвътре се посипва със сол и пипер. През меката част на задните крака се промушва металическа ос и трупа се закрепва на шиша. В тонира /пеща или фурната/ се слага металически съд, в който се насипва пшенично зърно, налива се два пъти повече студена вода и шилешкото се слага точно над този съд. Тонира /пеща или фурната/ се затварят плътно, по края се намазва с глина, за да не излиза парата. Пече се в течение на 3-4 часа. Готовото месо се изважда и се реже на парчета, слага се в блюдо, гарнира се с домати, чушки, варен ориз, а зеления лук се поднася отделно.
061. Хорову "по-овчарски"
Продукти: 1 шиле, 1,5 кг кромид лук, 300 г сол, 20 г черен пипер.
От трупа на шиле се одира кожата, отрязват се краката, очистват се и измиват. Трупа и курдюка се режат на малки парчета без да се отделят костите, посипва се със сол, накълцан лук, зеленина и добре се разбърква. Стомаха се изчиства от ципата, добре се измива и се обръща обратно. С подготвеното месо се напълва стомаха и се зашива или завързва от двете страни. Изкопава се яма с дълбочина 10-15 см и се подпалва огън. Когато огънят огасне, на нагорещената пепел се слага стомаха, напълнен с месото, той се засипва равномерно със земя и над нея се запалва огън, който гори 4-5 часа. След това стомаха се изважда, очиства се от пепелта, разрязва се и се изважда месото. Месото се подава на парче лаваш /арменски хляб/. Зеленината се поднася отделно.
Това ястие се приготвя и по друг начин: Кожата от шилето се одира като чорап, с вълната навън, стараейки се вътрешната и повърхност да остане чиста. Обърнатия мях се запълва с подготвеното месо, краищата се завързват здраво. Приготвянето на месото понататък става по описания по-горен начин.
062. Шишкебап от овнешки дроб, сърце и бъбреци
Продукти: 100 г черен дроб, 70 г сърце, 20 г бъбреци, 20 г курдючна мазнина, 20 г кромид лук, 50 г краставици, 50 г домати; сол, пипер, магданоз на вкус.
Дроба се измива, очиства се от ципата и се реже на парчета. Бъбреците се разрязват на дължина, изчистват се от ципата и добре се измиват. Сърцето се измива и накисва в студена вода за 2-3 часа. Парчета дроб, сърце и бъбреци, нарязани на половинки, се нанизват на шиш, посоляват се, намазват се с курдючна мазнина и се пекат над жар. Шишкебапа се поднася поръсен с лук нарязан на кръгчета и зеленина. Краставици и домати се поднасят отделно.
063. Тжвжик
Продукти: 60 г сърце, 70 г черен дроб, 60 г бял дроб, 20 г гръклян, 25 г курдючна сланина, 40 г кромид лук, 15 г доматено пюре; сол, пипер, магданоз на вкус.
Дроба се изчиства от ципата. Белия дроб се измива. Бъбреците се разрязват на половинки и се очистват от ципата. Подготвените дреболии и курдючната сланина се измиват, нарязват се на еднакви парчета, слагат се в тигана и се пържат до полуготовност. Добавя се нарязан лук, доматено пюре, сол, пипер. Тигана се покрива с капак и се пържи до готовност. Това ястие може да се приготви и без доматено пюре. Поднася се посипано с магданоз.
064. Варен мозък
Продукти: 100 г мозък, 5 г оцет, 0,02 г дафинов лист, 1-2 зрънца черен пипер, 15 г лимон; сол, пипер, магданоз на вкус.
Овнешки или говежди мозък се накисва в студена вода за 30-40 мин., снима се ципата, слага се в тенджера, залива се със студена вода, добавя се оцет, сол, дафинов лист, пипер и се вари още 25-30 мин.. Готовия мозък се изважда от водата, охлажда се , реже се на половинки и се посипва със сол и пипер. Мозъка се поднася посипан с магданоз, а лимона се поднася отделно.
065. Тъал /каурма/
Продукти: 1 овнешки труп, курдючна мазнина, сол.
Трупа на овен се разделя на части, отделят се големите кости. Месото се реже на парчета с тегло 200-250 г, посолява се и оставя за 7-8 часа. Месото се измива, сварява се до полуготовност и се отделят останалите кости. Подготвеното овнешко се пържи на курдючна мазнина до готовност. Готовото месо се слага в глинен съд, залива се с разтопена курдючна мазнина до покриване на месото. В такъв вид тъала се оставя на съхранение. Когато се употребява част от тъала, винаги след това в съда се добавя разтопена мазнина, за да може останалото месо да бъде покрито от нея. Ако при съхраняване на тъала се появи цепнатина на повърхността, това означава, че месото се разваля. Тъал употребяват в горещ и студен вид; от него се приготвят различни ястия. Тъал може да се приготви и от говеждо.
Вж 117. Пилаф с пържено овнешко /шилешко/
ЯСТИЯ С ТЕЛЕШКО И СВИНСКО МЕСО /066-080/
066. Кололак "по-шушински"
Продукти: 1,5 кг говеждо /4 порции/, 200 г топено краве масло, 100 г кромид лук, 2 яйца, 12 г брашно, 80 г ориз, 50 г мляко, 30 г коняк; сол, пипер, тархун на вкус.
Месото от задните крака се отделя от костите, сухожилията, ципата и мазнината. От костите се сварява бульон и се прецежда. Месото се посолява и се начуква с дървен чук, след което се посипва със ситно нарязан и се продължи начукването, до получаването на еднородна разтеглива маса. Слага се в тенджера, добавя се брашно, мляко, яйца, коняк и се разбива. Когато консистенцията на масата придобие полутечно състояние, се посипва със сол, пипер, ситно нарязана зеленина, обърква се добре и оставя на хладно място за 20-30 мин.. От получената маса се правят големи топчета, в тях се прави вдлъбнатина и се слага парче студено краве масло или по едно добре сварено яйце и отново се придава топчеста форма. Половината от прецедения бульон се налива в тенджерата и се вари на слаб огън до пълна готовност. Готовността на кололака се определя чрез боцване на топчетата, които при готовност изпускат бял сок. От останалия бульон се приготвя супа от ориз, добавя се ситно нарязан и запържен лук, тархун. Пет минути преди поднасянето на супата, се разбива яйцето и се разрежда в бульона, довежда се до кипене. Към ястието поднасят отделно супа от ориз и разтопено масло.
067. Кюфтета в масло
Продукти: 150 г говеждо, 25 г чушки, 0,1 г червен пипер, 20 г топено краве масло, 40 г домати, 50 г краставици, 1-2 яйца; сол, кимион, пипер, чесън на вкус.
Месото се смила два пъти заедно с чесъна и чушките. Към него се добавят кимион, червен пипер, сол и добре се разбърква. От каймата се правят не много големи топчета, топват се в разбито яйце и се пържат в кипящо топено масло. Кюфтетата се поднасят с домати и краставици.
068. Топчета от месо "по-мегрински"
Продукти: 125 г говеждо, 50 г картофи, 1-4 яйца, 15 г орехи, 10 г стафиди, 10 г брашно, 25 г топено краве масло, 15 г лимон; сол, пипер, мента, кориандър, магданоз на вкус.
Месото заедно със сварените картофи се смила два пъти, добавят се стрити орехи, стафиди, мента, кориандър, яйце, сол, пипер и добре се обърква. Готовата кайма се прави на топчета, обвалват се в брашно и се пържат в масло. Топчетата се поднасят полети с масло, украсени с магданоз; лимона се поднася отделно.
069. Бораки от говеждо
Продукти: 75 г говеждо, 25 г кромид лук, 35 г краве масло, 50 г брашно, 1-4 яйца, 100 г кисело мляко; сол, пипер, чесън, магданоз на вкус.
Брашното се изсипва в голям съд, прави се вдлъбнатина, в която се разбиват яйца, слага се сол, малко вода и се замесва твърдо тесто. Тестото се точи на тънък слой с дебелина 0,3 см. С помощта на чаша се изрязват питки с размер 5-6 см и се посипват с брашно. Тестото може да се нареже на парчета в четириъгълна форма. Месото и лука се смилат, добавя се сол, пипер, магданоз и се запържват на масло. На всяка питка се слага малко от готовата кайма, защипва се така, че в средата да се вижда каймата. Готовите бораки се слагат в тенджера, налива се малко бульон, затваря се с капак и се вари на слаб огън до готовност. Бораки се изваждат от бульона с решетестата лъжица, слагат се в тиган с разгорещено масло и се пържат до образуването на златиста коричка. Поднасят се горещи. Киселото мляко със ситно нарязания чесън се поднасят отделно.
070. Мусака с тиква
Продукти: 125 г говеждо, 250 г тиква, 20 г топено краве масло, 12 г ориз, 50 г домати, 25 г кромид лук; сол, пипер, магданоз на вкус.
Месото се нарязва на малки кубчета, запържва се в масло, залива се с вода така, че месото да бъде покрито, капака не се слага плътно, задушава се до готовност. Ориза се вари до полуготовност. Лука се нарязва и запържва в масло. Тиквата се очиства от кората и семената, нарязва се на тънки парчета и се пържи. Месото се смесва с полусварения ориз и запържения лук и се посипва със сол и пипер. В тиган, смазан с масло се слага слой тиква, слой месо, покрива се със слой тиква, отгоре се нареждат домати разрязани на половинки, налива се малко бульон и се слага във фурната. Пече се до готовност. Мусаката се поднася в същия тиган.
071. Мусака с патладжан
Продукти: 125 г говеждо, 150 г патладжан, 20 г топено краве масло, 12 г ориз, 50 г домати, 25 г кромид лук; сол, пипер, магданоз и копър на вкус.
Ястието се приготвя както при "Мусака с тиква", но вместо тиква се използува патладжан. Патладжаните се изчистват, нарязват се на кръгчета, посипват се със сол и се оставят за 10-15 мин., след което се измиват, изцеждат и запържват от двете страни на масло.
072. Мусака с картофи
Продукти: 125 г говеждо, 200 г картофи, 20 г топено краве масло, 12 г ориз, 50 г домати, 25 г кромид лук; сол, пипер, магданоз на вкус.
Ястието се приготвя и поднася както при "Мусака с тиква", но вместо тиква се използуват запържени картофи, нарязани на малки парчета.
073. Пържено филе със зеленчуци
Продукти: 100 г филе, 20 г топено краве масло, 5 г брашно, 80 г патладжан, 80 г домати, 20 г червено вино; сол, пипер, магданоз на вкус.
Филето се нарязва на порции, леко се набива, посипва се със сол, пипер и се пържи в масло от двете страни. Отделно се запържва патладжана на парчета и доматите, разрязани на половинки, добавя се запечено до тъмнокафяв цвят брашно разредено с бульон /130 г/, сол, пипер, червено вино, разбърква се добре и се вари до кипване. Пърженото филе се поднася с гарнир от патладжан, домати, поливка и се посипва със зеленина.
074. Филе на шиш
Продукти: 100 г филе, 50 г домати, 50 г чушки, 25 г кромид лук, 1/4 лимон; сол, пипер, магданоз на вкус.
Филето се очиства от ципата, реже се на парчета с тегло 100 г, посипва се с пипер, сол, нанизва се на шиш и се пече над жар до готовност, като периодически месото се смазва с разтопено краве масло смесено с оцет. Чушките и доматите се нанизват цели на шиша и се пекат над жар. Изпеченото месо се снима от шиша и се слага в чиния. Около него се нареждат запържени и обелени от люспите домати и чушки, а също и нарязан на кръгчета лук. Върху месото се слагат парчета лимон.
075. Шишкебап от пастърма
Продукти: 100 г филе, 50 г кромид лук, 10 г винен оцет, 50 г праз, 50 г домати, 30 г чушки; сол, пипер, зеленина на вкус.
Филето се изчиства от сухожилията и се реже на парчета с тегло 50-60 г, слага се в порцеланов или глинен съд, посипва се със сол, добавя се оцет, ситно нарязан лук и се обърква. Съда с месото се закрива с капак и се оставя на хладно място за 14-16 часа, за да се маринова. Маринованото месо се нанизва на шиш и се пече над жар, като шиша периодически се върти. Шишкебапа се поднася с гарнир от маринован заедно с месото кромид лук или накълцан праз, домати, опечени и изчистени чушки, зеленина.
076. Телешко печено с домати
Продукти: 125 г телешко, 60 г домати, 150 г картофи, 30 г топено краве маслом сол, пипер на вкус.
Месестата част от телешкото се реже на немного големи парчета, слага се в тиган, смазан с мазнина, посолява се, посипва се с червен пипер, около него се слагат домати нарязани на парчета, залива се с малко гореща вода, слага се във фурната и пече до готовност. Отделно се запържват картофи на резанчета. Телешкото се поднася с картофи, полято със сока, получен при задушаването на месото.
077. Телешко с копър
Продукти: 150 г телешко, 20 г топено краве масло, 50 г копър; сол, пипер на вкус.
Месестата част от телешкото се нарязва на тънки парчета и се запържва. Копъра се изчиства, измива се и нарязва на едро. В тиган с разтопено масло се слага последователно слой копър, слой телешко, посипва се със сол, пипер и отново слой копър, полива се с масло, закрива се с капак и се слага във фурната за 15-20 мин. до готовност. Телешкото се поднася в същия тиган.
078. Свинско пържено с дюли
Продукти: 150 г свинско, 100 г дюли, 20 г топено краве масло; сол, пипер, магданоз, канела, карамфил на вкус.
Свински гърди се нарязват на порции с тегло 130-150 г, посоляват се, посипват се с пипер, слагат се в тиган с подгрята мазнина и се пържат до получаване на червеникава коричка. Измитата дюля се нарязва на едри резанчета, изчистват се семената от нея и се пържи в масло до полуготовност. Запържените парчета месо се покриват със запържените резанчета дюля, посипват се с канела, добавят се 3-4 бройки карамфил, тигана се закрива с капак и се довежда до готовност във фурната. Ястието се поднася в тигана, посипано отгоре с магданоз.
079. Домашен салам
Продукти: 125 г немазно свинско, 1-2 желтъка, 60 г картофи, 2 г чесън, 0,1 г индийско орехче, 0,1 г канела, 5 г брашно, 15 г лимон, 5 г сумах; сол, пипер на вкус.
Месестата част от свинско заедно с варени картофи и чесън се смилат два пъти, добавя се сол, пипер, индийско орехче, канела, желтъците и добре да се обърка. От каймата се правят кебапчета с дължина 5 см, диаметър 3 см, обвалват се в брашно и пържат в масло. Лимона и сумаха се поднасят отделно.
080. Шишкебап от свинско
Продукти: 200 г свинско, 100 г мариновани плодове /круши, грозде/, 25 г кромид лук, 30 г праз, 50 г нар; сол, пипер на вкус.
Месестата част от задните крака се нарязва на парчета, посипват се със сол, пипер, нанизват се на шиш и се пекат над жар, като отвреме навреме се обръща, за да се изпече равномерно месото. Ястието се поднася с мариновани плодове, праз, ситно нарязан лук. Нара се поднася отделно.
ЯСТИЯ С ПИЛЕШКО И С МЕСО ОТ ДИВЕЧ /081-090/
081. Ариса
Продукти: 125 г кокошка, 70 г пшенично зърно, 50 г топено краве масло, 30 г кромид лук или 0,5 г канела, сол на вкус.
Изчистената кокошка се сварява, обезкостява се и нарязва на парчета. В кипящия бульон се изсипва предварително накиснатото пшенично зърно, добавят се парчета месо и продолжава да вари на слаб огън. Като се сгъсти, кашата се разбива и вари, докато продуктите не се превърнат в еднородна разтеглива маса, след което се посолява и разбърква. Ариса се поднася на блюдо. Отделно се поднася запържен в масло лук или канела и топено краве масло. Ястието може да се приготви от овнешко или пуйка.
082. Борани от кокошка /пиле/ със зелен боб и яйце
Продукти: 150 г кокошка /пиле/, 25 г кромид лук, 200 г зелен боб или патладжан, 15 г топено краве масло, 25 г масло, 1/2 яйца; сол, магданоз на вкус.
Изчистената кокошка се опърля, реже се на парчета, слага се в тенджера с масло, добавя се задушен зелен боб, ситна нарязан и запържен лук, залива се с разбитите яйца и се слага в фурната за 5 мин.. Борани от кокошка се приготвя и с патладжан. Ястието се поднася, полято с олио и посипано с магданоз.
083. Пиле на шиш
Продукти: 1 пиле /250-300 г/, 20 г краве масло, 25 г лимон, 80 г краставици, 50 г домати; сол, магданоз на вкус.
След като се изчисти, пилето се разтваря, посолява се, слага се на шиша и пече над жар в течение на 20-30 мин., смазва се отвреме навреме с масло и се обръща, за да се опече равномерно. Пилето се поднася с пресни или кисели краставици, домати, магданоз; отделно се поднася лимон.
084. Пиле тапака
Продукти: 1 пиле, 35 г топено краве масло, 100 г домати, 50 г патладжан, 25 г чушки, 3 г чесън; сол, пипер на вкус.
Изчистеното пиле се разрязва през гърдите, разтваря се и отбива със сатър. Посипва се със сол и пипер, слага се в специален тиган с разтопено масло, плътно се затваря и пържи в течение на 20-25 мин.. Обръща се от другата страна и отново се пържи до готовност. Пиле тапака се поднася с гарнир - пържени зеленчуци. Отделно се поднася, ситно нарязан чесън, залят с бульон /100 г/.
085. Пиле с зеленчуци
Продукти: 1 пиле, 40 г масло, 300 г домати, 250 г патладжан, 100 г чушки, 100 г кромид лук; сол, пипер, канела, карамфил на вкус.
Изчистеното пиле се разрязва и се отваря през гърдите, посолява се. В тенджера се слага парче масло и се слагат разрязани на половинки домати, посоляват се. Отгоре на тях се слага пилето, втори слой нарязани на резанчета домати, патладжани, нарязан на кръгчета лук, цели чушки, отново се посолява, посипва се с канела, добавят се по 3-4 бр. карамфил и черен пипер. Тенджерата се затваря плътно и се задушава пилето до готовност. Ястието се поднася посипано със ситно нарязан копър.
086. Пиле "по-араратски"
Продукти: 150 г пиле, 20 г топено краве масло, 125 г пресни гъби или 12 г сушени гъби, 3 г брашно, 3 бр. карамфил; сол, пипер, магданоз на вкус.
Изчистеното пиле се разрязва, отваря се през гърдите, посолява се и запържва от двете страни. Разделя се на части, слага се в тенджера, налива се мазнината образувана от пърженето. Изчистени и измити пресни гъби, ситно се нарязват и пържат в топено краве масло, добавя се запечено брашно разредено с бульона /50-75 г/, стрит карамфил и се вари в течение на 5-10 мин. В тенджерата с пилето се налива подливката с гъбите и се оставя да закипи. Ястието се поднася, посипано с магданоз.
087. Пуйка с ябълки
Продукти: 2 кг пуйка, 1,5 кг ябълки, 100 г топено краве масло, 30 г пудра захар; сол, магданоз на вкус.
Изчистената пуйка се посолява, слага се в тава с гърба надолу, полива се с разтопена мазнина, добавя се малко вода /200 г/ и се пече в фурната. По време на печенето, пуйката периодически се полива със сока, образуван при печенето и се обръща, за да се изпече равномерно. Изпечената пуйка се изважда от тавата и в нея се запичат ябълки, предварително изчистени от сърцевината и посипани с пудра захар. Пуйката се разделя на парчета и се слага в чиния, като се придава формата на цяла пуйка, по края се слагат печени ябълки и се залива със сока от печенето им. Ястието се украсява с магданоз.
088. Пълнена патица
Продукти: 150 г патешко, 20 г кромид лук, 12 г масло, 10 г коняк; сол, пипер, кориандър на вкус.
Сърцето и дроба на патицата се нарязват на ситно, добавя се ситно нарязан лук, сол, пипер, ситно нарязан кориандър, налива се коняк, добавя се масло и добре се обърква. Изчистената патица се пълни с каймата, зашива се, слага се с гърба надолу в тиган смазан с мазнина, залива се с вода /50-75 г/ и се слага в фурната. По време на печенето патицата се полива със сока и мазнината, образувана при печенето. Патицата се поднася, разчупена на парчета и полята със сок.
089. Фазан във вино
Продукти: 150 г фазан, 20 г бяло сухо вино, 20 г топено краве масло, 50 г мариновани краставици, 200 г картофи; сол, магданоз на вкус.
Изчистения фазан се посолява, запържва се от всички страни в масло, слага се в тенджера, добавя се бяло вино, тенджерата се затваря с капак и се задушава на слаб огън. Готовия фазан се разделя на парчета, слага се в чиния, залива се с образувания се сок; за гарнир се слагат пържени картофи, кисели краставички, украсява се с магданоз.
090. Яребица на шиш
Продукти: 150 г яребица, 10 г краве масло, 3 г оцет, 100 г мариновано грозде; сол, магданоз на вкус.
Изчистената яребица се измива и подсушава със салфетка, посолява се, на гърдите и се правят 2-3 разреза, нанизва се на шиш и пече над жар, периодически се обръща и маже с разтопено масло и оцет. Изпечената яребица се поднася, украсена с магданоз. Маринованото грозде се поднася отделно.
БЕЗМЕСНИ ЯСТИЯ /091-120/
091. Тиквена каша /ддмакашови/
Продукти: 150 г тиква, 20 г ориз, 70 г мляко, 6 г захар, 15 г топено краве масло, сол на вкус.
Тиквата изчистена от кората и семената се нарязва на парчета, слага се в тенджера, залива се с горещо мляко, добавя се сол, захар, полусварен ориз, масло и се разбърква. Тенджерата се затваря и се вари до готовност. Тиквената каша се поднася гореща или хладка.
092. Тиква в мляко
Продукти: 200 г тиква, 100 г мляко, 15 г топено краве масло, 3 г брашно, 5 г захар, сол на вкус.
Изчистената и нарязана на парчета тиква се сварява в подсолена кипяща вода. Брашното се запържва с масло, докато получи светло-жълт цвят, разрежда се с горещо мляко и се слага захар. Сварената тиква се слага в тенджера, залива се с млечната подливка и се оставя да закипи.
093. Пълнена тиква /хапама/
Продукти: 1 тиква /1,5 кг/, 70 г ориз, 70 г краве масло, 70 г джанки, 25 г захар, 30 г стафиди, 200 г ябълки, 1 г канела, сол на вкус.
Тиквата се измива, отрязва се върха, с лъжица си изчиства отвътре от семената и меката част и още веднъж се измива. Меката част се отделя от семената и се нарязва наситно, добавя се полусварен ориз, измити стафиди, джанки изчистени от костилките, тънко нарязани ябълки, захар, канела и добре се обърква. Тиквата се пълни с готовата кайма, отгоре се затваря с отрязания връх, слага се в смазана с мазнина тава и се пече във фурна. Пълнената тиква се поднася, нарязана на парчета и полята с масло.
094. Запечена тиква
Продукти: 250 г тиква, 50 г мляко, 6 г захар, 15 г пшенично зърно, 15 г сушени зарзали, 20 г топено краве масло; сол, магданоз на вкус.
Изчистената тиква се нарязва на парчета, сварява се в подсолена вода, стрива се, добавя се ситно нарязани сушени зарзали, захар, мляко и се обърква. Подготвената маса се слага в смазан с масло тиган, посипва се с предварително накиснато пшенично зърно, полива се с масло и се запича във фурна. Запечената тиква се поднася посипана с магданоз.
095. Зеленчуково асорти /айлазан/
Продукти: 100 г патладжан, 100 г картофи, 25 г кромид лук, 20 г олио, 25 г чушки, 40 г зелен боб, 50 г домати, 5 г сол, различна зеленина на вкус.
Изчистените патладжани се нарязват на кръгчета, посоляват се и оставят така за 10-15 мин., след което се измиват, слагат се в тенджера, налива се олио, добавят се изчистените и нарязани на кубчета картофи, чушките, ситно нарязан лук, изчистения от жилките и нарязан зелен боб, доматите, нарязани на резенчата, едро нарязана зеленина и се посолява. В същата последователност се слага втори ред зеленчуци, посоляват се, посипват се със зеленина, поливат се с олио, налива се малко вода и всичко това се покрива с обърната надолу чиния, тенджерата се затваря с капак. Ястието се вари на слаб огън до готовност.
096. Сърми от домати с гъби
Продукти: 150 г домати, 50 г гъби, 5 г ориз, 25 г кромид лук, 25 г топено краве масло; сол, пипер, кориандър, магданоз на вкус.
Подбират се домати със средна големина, измиват се, горната им част се отрязва и внимателно се изважда сърцевината. Гъбите се изчистват, измиват се, слагат се за 5 мин. в кипяща вода, отново се измиват, ситно се нарязват и запържват в масло. Свареният ориз се прибавя към гъбите, добавя се ситно нарязан и запържен лук, сол, пипер, ситно нарязан кориандър и добре се разбърква. Подготвените домати се пълнят с каймата, отгоре се затварят с отрязаната част, слагат се в смазана с масло тава, поливат се с масло и се слагат във фурната за 15 мин. Сърмите се поднасят полети с масло и посипани с магданоз.
097. Задушени патладжани с домати
Продукти: 200 г патладжан, 25 г кромид лук, 50 г домати, 20 г олио, 2 г чесън, 70 г кисело мляко, сол на вкус.
Изчистените патладжани се нарязват на кръгчета, посоляват се, изцеждат се след 10-15 мин. и се запържват в масло. В тенджера се слагат последователно слой запържени патладжани, слой ситно нарязан и запържен лук, слой домати разрязани на половинки и се постави във фурната за 5-10 мин.. Киселото мляко и ситно нарязания чесън се поднасят отделно.
098. Патладжани с орехова подливка
Продукти: 200 г патладжан, 20 г орехи, 15 г олио; сол, пипер, оцет, магданоз на вкус.
Изчистените нарязани на кръгчета патладжани, посолени, престояли 10-15 мин., изцедени, се пържат в олио. За приготвяне на подливката, стрити орехи се слагат в тенджера, добавя се ситно нарязан магданоз, сол, пипер, 30-40 г гореща вода, оцет и се оставя да закипи, а след това се охлади. Патладжаните се поднасят полети с ореховата подливка.
099. Патладжани пълнени с кашкавал
Продукти: 200 г патладжан, 25 г кашкавал, 1-2 яйца, 15 г топено краве масло, 100 г кисело мляко; сол, чесън на вкус.
Патладжана се измива, опашката се отрязва, разрязва се на дължина и с чайна лъжичка се изчистват семената. Пуска се за 5 мин. в кипяща подсолена вода. Твърдо сварените яйца ситно се нарязват, добавя се настърган кашкавал, разтопено масло и се разбърква. Патладжаните се пълнят с каймата, слагат се в смазана с масло тава, поливат се с масло и пекат до готовност. Киселото мляко и ситно нарязания чесън се поднасят отделно.
100. Тиквички с яйце
Продукти: 125 г тиквички, 10 г брашно, 25 г топено краве масло, 1 яйце, 50 г кисело мляко, 2 г чесън; сол, магданоз на вкус.
Изчистените и нарязани на кръгчета тиквички, се посоляват, обвалват се в брашно, запържват се от двете страни в тиган с горещо масло, заливат се с разбитите яйца и се запичат във фурната за 5-8 мин.. Тиквичките се поднасят посипани с магданоз; киселото мляко със ситно нарязания чесън се поднася отделно.
101. Задушен зелен боб със зеленчуци
Продукти: 200 г зелен боб, 25 г кромид лук, 50 г домати, 25 г чушки; сол, черен пипер, оцет, копър, магданоз на вкус.
Изчистения от жилките зелен боб се сварява в подсолена вода. Ситно нарязан лук се запържва в олио. Сварения боб се изсипва в тенджера, добавя се лука, резенчета домати, ситно нарязани чушки, оцет, сол, черен пипер, налива се малко гореща вода и се задушава 10-15 мин. Задушените зеленчуци се поднасят посипани с копър и магданоз.
102. Зелен боб с кисело мляко
Продукти: 200 г зелен боб, 25 г кромид лук, 20 г топено краве масло, 50 г кисело мляко, 2 г чесън, магданоз на вкус.
Изчистения зелен боб се реже на части, слага се в подсолена кипяща вода, вари се до полуготовност, след което се изцежда. Боба се слага в тенджера, добавя се запържен лук, разбърква се, затваря се с капак и се вари на слаб огън за 5 мин.. Зеления боб се поднася посипан с магданоз; киселото мляко със стрития чесън се поднасят отделно.
103. Борани с листа от цвекло
Продукти: 250 г листа от цвекло, 25 г кромид лук, 20 г топено краве масло, 80 г кисело мляко; сол, чесън на вкус.
Листата от цвеклото се изчистват, измиват се и разрязват на части, сваряват се в подсолена вода, след това се изцеждат и слагат в тенджера, добавя се ситно нарязан запържен лук и се разбърква. Борани се поднася горещо; отделно се поднася киселото мляко със счукания чесън.
104. Борани от зеленчуци
Продукти: 100 г патладжан, 50 г зелен боб, 50 г тиква, 1-2 яйца, 80 г кисело мляко, 25 г топено краве масло; сол, пипер, чесън на вкус.
Парчета пържена тиква и патладжан се смесват с нарязан и сварен зелен боб, посипват се с пипер, слагат се в смазана с масло тава, залива се с разбитите яйца, полива се с масло и пече във фурната. Ястието се поднася посипано с магданоз, а отделно се поднася киселото мляко със ситно нарязан чесън.
105. Пържени млади картофи
Продукти: 200 г картофи, 100 г кромид лук, 30 г топено краве масло, 1 краставица; сол, пипер, зеленина на вкус.
Млади картофи със средна големина се очистват от кожицата, измиват се, изсушават се и слагат в тиган с нагорещено масло, посоляват се, затварят се с капак и пържат на бавен огън. Отделно се запържва изчистени цели главички лук. Пържените картофи се поднасят с пържен лук, свежи краставици и кориандър.
106. Задушени млади картофи
Продукти: 200 г картофи, 30 г моркови, 30 г кромид лук, 20 г зелен боб, 20 г чушки, 20 г краве масло; сол, пипер, зеленина на вкус.
Изчистени, измити и нарязани на кубчета моркови и лука се слагат в тенджера с нагорещено масло, запържват се, долива се малко вода; добавят се изчистения от жилките, сварен и нарязан на квадрати зелен боб и чушки /без семки/, нарязани на кубчета картофи, посолява се, разбърква се и задушава в затворена тенджера. Ястието се поднася в дълбоки чинии, посипано с червен пипер, копър и кориандър.
107. Пържени гъби
Продукти: 150 г гъби, 2 яйца, 20 г краве масло; сол, лимон на вкус.
Гъбите се изчистват, измиват, посоляват, сваряват, изцеждат се от водата и се нарязват на парченца с големина 2-3 см. Всяко парче се топва в разбитите яйца и се пържи в масло. Гъбите са готови, когато издигнат на повърхността на мазнината. Поливат се с лимонов сок и се поднасят.
108. Гъби на скара
Продукти: 200 г гъби, 10 г лимон, 3 г сол.
Гъбите се измиват и се слагат на скара или в тиган, смазан с масло, посоляват се и пържат до готовност. Гъбите се поднасят със сока, образуван при пърженето, поставени в чиния с парченца лимон.
109. Гъби в тесто /хморапатик/
Продукти: 100 г гъби, 10 г топено краве масло, 60 г брашно, 1-2 яйца, 100 г лимон, 0,25 г сода; сол, лимон на вкус.
Гъбите се изчистват, измиват се и пускат в подсолена вода. Нарязват се на парченца с дължина 2-3 см, ширина 1 см. Тесто се приготвя по следния начин: разбиват се яйцата, добавя се сол, олио, сода, брашно и бъркайки непрекъснато се разрежда с мляко. Гъбите се топват в готовото тесто и се пържат в масло до порозовяване. Поднасят се с парченца лимон.
110. Яйца с аспержа
Продукти: 2 яйца, 200 г аспержа, 50 г топено краве масло; сол, магданоз на вкус.
Аспержа се изчиства, измива се, разрязва се на парчета с дължина 1-1,5 см, слага се в подсолена кипяща вода, след което се изцежда, слага се в подсолена кипяща вода, след което се изцежда, слага се в тиган с масло и леко се запържва. Яйцата се разбиват в съд, посоляват се, с тях се залива аспержата и се слага във фурната за 2-3 мин. Яйцата се посипват с магданоз и се поднасят.
111. Яйца с лук
Продукти: 2 яйца, 150 г зелен лук, 50 г топено краве масло; сол, пипер, магданоз на вкус.
Яйцата се разбиват в съд, посипват се със сол, пипер и с тях се залива ситно нарязания, запържен на масло зелен лук и се пържи до готовност. Яйцата се поднасят в същия съд, в който са пържени и се посипват с магданоз.
112. Яйца със спанак
Продукти: 2 яйца, 200 г спанак, 50 г топено краве масло; сол, пипер на вкус.
Едро нарязания спанак се попарва в кипяща вода, слага се в тиган с нагорещено масло, залива се с разбитите яйца и се слага в фурната. Яйцата със спанак се поднасят посипани с пипер.
113. Яйца с домати
Продукти: 2 яйца, 200 г домати, 50 г топено краве масло; сол, пипер на вкус.
Доматите се попарват в кипяща вода, обелват се, разрязват се на половинки, с чайна лъжичка се изчистват семената. Доматите се пържат, посоляват се и заливат с разбитите яйца, след което се слагат във фурната за 5 мин. Яйцата се поднасят посипани с пипер.
114. Яйца с тъал /тъал - вж 065/
Продукти: 2 яйца, 80 г тъал с мазнината; сол, пипер, магданоз на вкус.
Тъала се нарязва на тънки парченца и се загрява в тиган. Месото се залива с разбитите яйца, които предварително са посолени и посипани с пипер, пържат се до готовност. Ястието се поднася посипано с магданоз.
115. Яйца с кисело мляко и чесън
Продукти: 2 яйца, 20 г топено краве масло, 100 г кисело мляко, 1,5 г чесън, сол на вкус.
Яйцата се разбиват, посоляват и пържат. При поднасяне се поливат с кисело мляко и счукан чесън. Киселото мляко с чесъна могат да се поднесат отделно.
116. Яйца с пастърма /чолама/
Продукти: 2 яйца, 50 г пастърма, 20 г топено краве масло, 150 г мляко, 2 г брашно; сол, пипер, зеленина на вкус.
Яйцата се разбиват в порцеланов съд, посоляват се, добавя се черен пипер, мляко, брашно. Към получената маса се добавя ситно нарязана пастърма, обърква се, слага се в тиган с нагорещено масло и се пържи. Когато белтъка се пресече, ястието се снима от огъня и се поднася посипано с зеленина.
117. Пилаф с пържено овнешко /шилешко/
Продукти: 80 г ориз, 30 г топено краве масло, 100 г овнешко, 30 г кромид лук, 35 г зрънца от нар, сол на вкус.
От ориза се приготвя пилаф. Месото се нарязва на малки парчета, запържва се в тиган, добавя се ситно нарязан и запържен лук, зрънца от нар, залива се с вода до покриване на продуктите, затваря се с капак и се оставя да се задушава на слаб огън до готовност. Пилафа се поднася в чиния, а в друга е сложено месото, полято със сока получен при задушаването.
118. Пилаф с гъби
Продукти: 100 г гъби, 30 г топено краве масло, 80 г ориз, сол на вкус.
Гъбите се изчистват, измиват се и варят в течение на 10-15 мин. в подсолена вода, изцеждат се и ситно се нарязват. Бульона от гъбите се използува за приготвяне на супа. Оризът се вари до полуготовност. В широка тенджера се разтопява масло /50 % от нормата/, добавя се полусварения ориз объркан с гъбите, залива се с нагорещено масло и се затваря с капак. Вари се на слаб огън до готовност.
119. Пилаф "сватбен"
Продукти: 80 г ориз, 30 г топено краве масло, 25 г сушени зарзали, 25 г стафиди, 25 г сушени сини сливи, 15 г бадеми, 25 г мед, сол на вкус.
Прави се пилаф от ориз. Бадемите се попарват в кипяща вода, изчистват се от люспата и ситно се нарязват. Сушените плодове се измиват. Меда се развежда с гореща вода в съотношение 1:1. Сушените плодове и бадемите се запържват в масло, заливат се с разредения мед и се оставя да закипи. Пилафа се поднася полят с плодова подливка.
120. Хавиц
Продукти: 50 г брашно, 20 г топено краве масло, 20 г захар, 100 г вода, 100 г незаквасена сметана.
Брашното се пържи в масло, докато придобие светло-жълт цвят. Към него, бъркайки, се прибавя горещия захарен сироп и продолжава да се бърка до сгъстяване. Добавя се незаквасената сметана и се довежда до кипене.